S knížkou do života (Bookstart)

Knihovna města Olomouce se do projektu S knížkou do života (v zahraničí označovaného jako Bookstart) zapojila již od pilotního ročníku v roce 2018. Projekt je určen pro rodiče s dětmi ve věku od narození do šesti let.

Naší snahou je představit rodičům zajímavou literaturu, která vychází pro děti v daném věku, a tím pomoci ke zlepšení verbálních schopností dětí a jejich představivosti, upevnit jejich vztah ke knize a čtení a v neposlední řadě pro ně připravit příjemné a zábavné chvíle v naší knihovně.

Již při vítání občánků města Olomouce rodiče nově narozených dětí dostávají dárkovou sadu projektu S knížkou do života, ve které většinou najdou: leporelo, kalendář pro rodiče, seznam literatury pro společné čtení a pozvánku s poukazem na zřízení čtenářského průkazu pro dítě. Na základě poukazu mohou rodiče kdykoli během prvního roku dítěte navštívit hlavní budovu nebo pobočku naší knihovny a my jim zdarma vystavíme speciální čtenářský průkaz pro dítě. Má zelenou barvu, registrace zdarma platí do šesti let věku dítěte, půjčovat na něj lze dětskou literaturu, ale i knihy tematicky se vztahující k problematice výchovy, vzdělávání, výživy dětí apod.

Pro všechny rodiče s nejmenšími dětmi organizuje knihovna pravidelně jednou za měsíc speciální programy, a to nejen na hlavní budově na náměstí Republiky, ale také na některých pobočkách (Jungmannova, Brněnská, Holice a Neředín).

Na společných setkáních dětí s knihovnicemi nechybí pohádkové příběhy, zábavné pohybové aktivity, jednoduché výtvarné tvoření a navíc tipy pro rodiče na zajímavé knižní tituly nejen z dětské literatury, ale i z oblasti výchovy a péče o dítě.

V knihovně se snažíme vytvořit příjemné prostředí pro naše návštěvníky a na ty nejmenší a jejich rodiče nezapomínáme. Máme tady například kojící a přebalovací místnost. Naše prostory se snažíme vybavit i pro nejmenší návštěvníky tak, aby se jim u nás líbilo a vraceli se sem rádi!

Celostátní stránku projektu najdete zde: https://www.sknizkoudozivota.cz/