(Zamyšlení nad prací v oddělení pro děti v několika bodech)
Mgr. Milena Orlichová
Nemám ráda dlouhé odborné texty, a tak když jsem byla požádána o článek vztahující se ke knihovnické profesi, přemýšlela jsem, jak ho pojmout. Kina zrovna ovládl film Zahradníkův rok a mě napadla paralela mezi koloběhem roku v přírodě a tím knihovnickým.
Březen – kreativita
Zatímco zahradníci přemýšlejí nad osevním plánem svých zahrádek, v knihovnách vrcholí rok Měsícem čtenářů. Co ještě připravit, aby to bylo nové, neokoukané a přitáhlo to návštěvníky? Koho pozvat na besedu? Jak letos pojmout Noc s Andersenem, když záda z ležení na zemi bolí čím dál víc a odborníci radí spát alespoň osm hodin denně?
Duben – flexibilita
Pokud mi něco knihovnická práce vzala, byla to představa, že knihovna je tiché místo, kde si můžu dokonce i číst. Omyl, do knihoven vtrhl Bookstart. Maminky si oddělení pro děti oblíbily natolik, že zde tráví hodiny i se svými ratolestmi. Marně je trpělivě upozorňujeme, že zábradlí není prolézačka a knihy v policích naučné literatury neslouží ke stavění hradů. A tak nám v odděleních přibyly bytelné dřevěné hrací prvky a v zásuvkách vlhčené dětské ubrousky.
Květen – organizační schopnosti
S pozdním jarem přibývá čtenářů – začátečníků. Knihy prvního čtení jsou rozebrány a v dětských odděleních nastává doba pasování prvňáčků. Nejednou knihovnou se prochází král (nebo alespoň knihovnice v pohádkovém kostýmu) s houfem dětí, na které čeká objevování nových světů v knihách.
Červen – znalost literatury
Záludnosti dětských požadavků čelila srdnatě nejedna má kolegyně. Ani celoživotní vzdělávání vás nepřipraví na požadavky typu: „Chci encyklopedickou knížku o pandě červené. Chci pohádku o pávovi. Chci tu knihu, co čteme v družině. Taková malá fialová knížka…“
Červenec – manuální práce
Prázdniny pro služby neplatí, a proto naše knihovna rozšiřuje své výpůjční hodiny a nabízí dětem soutěže, kvízy nebo třeba dílny. Je potřeba aktualizovat obsahy programů a samozřejmě umýt police a vzorně přeskládat několik tisíc svazků.
Srpen – plánování
Na zahrádkách se sklízí, ale v knihovnách se pilně připravují akce na další školní rok. Na 3D tiskárnách kolega neúnavně tiskne odměny za prázdninové soutěže a v obchodech se nakupují nové zásoby perliček do oblíbené soutěže Lovci perel (děkujeme za ni).
Září – komunikace
Zdá se vám, že tohle všechno nemůže zvládnout jeden člověk? Ale může, je to vskutku akční hrdina – knihovník v knihovně pro děti. V září bývá dotyčný zavalen telefonáty a e-mailovou poštou ze škol všeho druhu, jejichž pedagogové se dožadují knihovnických lekcí. Všichni jako jeden muž (žena) požadují termín v březnu.
Říjen – týmová spolupráce
A je tu Týden knihoven! Díky sdílení informací, pozitivních i negativních zkušeností a inspirativních nápadů se snažíme vymyslet zase něco nového. Jsem ráda, že můžu být součástí knihovnické komunity, obzvláště té „děckařské“, která nezištně dokáže zachránit nešťastného kolegu vysílajícího signál SOS přes konferenci Andersen.
Listopad – technické dovednosti
Na Den dětské knihy se pravidelně měníme v princezny, královny, postavičky z Večerníčků a pohádek. U nás jsme měli i Sněhurku a 11 trpaslíků, barevné pastelky, kocoura Garfielda, myšku Minnie 50+, čarodějnice všeho druhu, a dokonce i ježka, který si vyrobil bodliny z pravých hřebíků, či vodníka, který si obarvil plášť nazeleno a v konvičce na mléko měl duši z kola.
Prosinec – orientace v aktuálním dění na knižním trhu
Nastává advent, doba, kdy se vydává nejvíce titulů. A zatímco zahrada spí zimním spánkem, osazenstvo knihoven ještě z posledních sil objednává knihy a organizuje vánoční soutěže či dílny.
Leden – celoživotní vzdělávání
Začátkem kalendářního roku se plánuje kdo, kam a kdy pojede na školení, na knižní festival, kurz, seminář nebo besedu s autorem spojenou s praktickým workshopem. Často z těchto akcí těžíme při přípravě našich lekcí a programů. Nabídka je pestrá, jen toho času kdyby bylo více. Nejen na akci samotnou, ale hlavně na aplikaci získaných znalostí v praxi.
Únor – pečlivost
Nejkratší měsíc v roce! Nejméně času na vypracování měsíčního hodnocení, odpisů, všech statistik, spočítání pokladny, výroby a vytisknutí plakátků, půjčení knih do lekcí na příští týdny, poskládání fondu, opravy a přeznačení knih, přihlášení do Noci s Andersenem, oslovení autorů na besedy, …
A koloběh se uzavírá a na obzoru je zase předjaří.
Doporučená literatura (pro ty, kteří při práci ještě stihnou doma číst nebo hrát hry):
Březen:
WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. 414 stran: Pod povrchem.
ISBN 978-80-7555-050-7.
Duben:
Jakákoli kniha Petra Horáčka.
Květen
První čtení od nakladatelství Běžíliška.
Červen
YOSHITAKE, Shinsuke. Možná je to jablko. 1. vydání. Praha: Baobab, 2022. 32 nečíslovaných stran.
ISBN 978-80-7515-146-9 1 dvoulist (21 x 15 cm).
Červenec
DORN, Rüdiger. Istanbul. 1. vydání. [Německo] Praha Albi: Pegasus Spiele, [201-?]. 1 desková hra.
Srpen
ROWLING, J. K. Harry Potter a kámen mudrců. Vydání desáté, v této podobě třetí. V Praze: Albatros, 2022. 253 stran.
ISBN 978-80-00-06696-7.
Ilustrovaný Harry Potter – oblíbená perla.
Září
KLAPETEK, Milan. Komunikace, argumentace, rétorika. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 247 s.
ISBN 978-80-247-2652-6.
Říjen
ČERNÁ, Olga. Čtení není žádná nuda: náměty k rozvíjení čtenářské gramotnosti a radosti ze čtení. Vyd. 1. Praha: Portál, 2014. 118 s.
ISBN 978-80-262-0720-7.
Listopad
GRIFFITHS, Chris a COSTI, Melina a MEDLICOTT, Caragh. Kreativní myšlení : praktický průvodce k hledání originálních a inovativních řešení. 1. vydání. Brno: Lingea, 2024. 254 stran.
ISBN 978-80-7508-953-3.
Prosinec
Webové stránky oblíbených nakladatelství.
Leden
Časopis Impulsy
Únor
ČAPEK, Karel. Zahradníkův rok. 1. vyd. Praha: Studio trnka, 2009. 108 s.: Edice naší babičky. ISBN 978-80-87209-32-5.