FAQ – často kladené otázky (Text se zobrazí po kliknutí na daný řádek)

Přihlašování

Online registrace (Návod)

Pokud jste si změnili heslo a nebo jste se registrovali online, nepůjde se vám přihlásit formou RRMMDD z vašeho data narození. Musíte zadat vámi zadané heslo.

Pokud Vám nejde obnovit heslo pomocí tlačítka obnovit heslo v online katalogu. Kontaktujte IT oddělení navratil@kmol.cz a heslo Vám obnovíme ručně.

Momentálně vám systém nabídne prodloužení registrace pouze po dobu 30 dní před vypršením platnosti. Po vypršení vaší registrace se účet zablokuje a prodloužení registrace vám systém už nenabídne. Budeme se snažit zprovoznit tuto možnost co nejdříve.

Prodloužení Knih

Návod na prodloužení knih přes Online Katalog

Pokud o knihu nemá zájem další čtenář, můžete si její vypůjčení prodloužit. Celkově knihu můžete mít vypůjčenou až po dobu 84 dní není-li na ni zadána další rezervace, v takovém případě kniha nepůjde prodloužit.

Výpůjčku si můžete prodloužit prostřednictvím vašeho online účtu. Případně telefonicky a nebo emailem.

Pravděpodobně již máte překročenou maximální výpůjční lhůtu (v tomto případě je nutno knihy donést do knihovny) nebo má dílo rezervované jiný uživatel. Případně můžete mít prošlou registraci nebo neuhrazený poplatek (v těchto případech možnost prodlužování systém zablokuje). Zkontrolujte si dluh vašeho účtu, případné poplatky lze uhradit online pomocí platební brány. V případě propadnutí platnosti registrace knihovní systém momentálně neumožňuje obnovení registrace online.

Objednávání knih (odložení z poličky)

Je možné objednat si knihy pomocí internetu? Pokud ano, jakým způsobem?

Většinu dokumentů si můžete vyzvednout přibližně do hodiny po jejich objednání. Pokud jste při registraci uvedl svůj e-mail, budete touto cestou upozorněn na vyřízení vašeho požadavku.

Vzhledem k tomu, že máme v našem fondu přes 200 000 titulů, není fyzicky možné, abychom je všechny umístily do prostor knihovny pro návštěvníky. Proto je třeba, aby byly některé knížky umístěny ve skladech. Přibližně hodinu trvá, než se váš požadavek dostane k odpovědnému pracovníkovi, který objednanou literaturu vyhledá a přichystá ji na vaší poličce. Nejlepším přístupem je objednávat knížky den před příchodem do knihovny – knihy pro vás pak budou nachystány již druhý den ráno.

Můžete si objednat až 5 knih.

Rezervace

Po zadání požadavku na objednání (odložení z poličky) je dokument (pokud není zrovna půjčený) nalezen v knihovně/skladu a připraven pro vás na půjčovně, kde si jej můžete vyzvednout, objednávka platí 5 pracovních dní. Pokud byl ale dokument již někomu půjčen, musíte si zadat rezervaci. V tomto případě jsou pro vás důležité dvě věci: doba, do které vaše rezervace platí a pořadí ve frontě čekajících na tuto knihu. Po návratu knihy se totiž prvnímu ve frontě automaticky zašle e-mailem oznámení, že kniha je pro něj připravena k vyzvednutí. Kniha pak je pro tohoto čtenáře připravena 5 pracovních dní na půjčovně. Pokud si ji čtenář v této době nevyzvedne, dostane se na řadu další čtenář ve frontě.

Oznámení o rezervaci zasíláme na e-mailovou adresu / SMS, které jste uvedli při registraci.

Po přihlášení do online katalogu klikněte na váš účet (vaše jméno) a zvolíte “Osobní údaje”, po následné změně uložíte. Případně osobně na půjčovně.

Po přihlášení do online katalogu klikněte na váš účet (vaše jméno) a zvolíte “Moje objednávky”, klikněte u daného titulu na zrušit a operaci potvrdíte.

E-knihy

Návod na zahájení výpůjček E-knih.

Návod a informace k použivání aplikace Palmknihy

Můžete jsi půjčit až 5 knih od každého z poskytovatelů (Palm-knihy a Flexibook) – dohromady až 10 knih.Stažené e-knihy nelze prodloužit a ani vrátit dříve, než uplyne 31 dní.

Důvodů může být více napřed si zkontrolujte následující:

Musíte mít platnou registraci.

Pokud jste se čerstvě registrovali online a zaplatili registrační poplatek, je nutné kontaktovat dospělé oddělení (telefonicky nebo emailem; 585 545 123 nebo dospele@kmol.cz ) – nachystejte si vaše čtenářské číslo a požádejte o schválení registrace. Následně se stačí odhlásit a přihlásit z katalogu a už vám e-knihy půjdou půjčovat.

Musíte být registrování stejným e-mailem, jak u nás v knihovně, tak i u poskytovatelů e-knih (Palmknihy, Flexibooks).

Můžete mít půjčeno maximálně 5 knih současně od jednoho poskytovatele.

Následně:

Pokud vám konkrétní e-kniha nejde vůbec zapůjčit (tím pádem ji ani nevidíte v online katalogu na záložce Moje výpůjčky / Elektronické výpůjčky. -> kontaktujte IT oddělení navratil@kmol.cz (v emailu: uveďte o jakou knihu se jedná a ideálně i vaše čtenářské číslo (nachází se na kartičce do knihovny a nebo v online katalogu na záložce Osobní údaje.

Pokud e-knihu vidíte ve vašich výpůjčkách (v online katalogu na záložce Moje výpůjčky / Elektronické výpůjčky), ale kniha nejde stáhnout do aplikace, bude chyba na straně poskytovatele e-knih. Můžete zkusit se odhlásit a znovu přihlásit do aplikace. Následně se obraťte na naše IT oddělení navratil@kmol.cz s vaším problémem a my váš požadavek předáme poskytovateli a nebo můžete rovnou kontaktovat poskytovatele na podpora@palmknihy.cz nebo info@flexibooks.cz

S největší pravděpodobností jste narazily na knihu, která byla stažena z nabídky. Knihy se v našem katalogu aktualizují každý den brzo ráno. Pro kontrolu vyzkoušejte další den. Kniha by již neměla být v nabídce, v opačném případě kontaktujte IT oddělení navratil@kmol.cz (v emailu: uveďte o jakou e-knihu se jedná a ideálně i vaše čtenářské číslo)

Různé

Takovýto přístup je běžnou praxí v knihovnách podobného typu u nás i v zahraničí. Hlavním důvodem je především ochrana jedinečného konzervačního fondu. Dalšími důvody jsou pak ohleduplnost (zabírání více míst) a snaha zamezit ničení/špinění vybavení a nábytku.

Díla nedostupná na trhu DNNT

Návod

Plné texty digitalizovaných knih vydaných v letech 2002 až 2007 jsou dostupné pouze z vnitřních prostor knihovny na hlavní budově (nám. Republiky). Pro zobrazení využijte počítače pro veřejnost v čítárně.