Březen měsíc čtenářů 2024

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje 15. ročník celostátní akce

BŘEZEN – měsíc čtenářů

Knihovna města Olomouce se připojuje k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna v rámci motta S knížkou do života – životem s knihou ocení svého nejlepšího čtenáře do 6 let. V průběhu měsíce chce nejen své čtenáře, ale i ostatní obyvatele Olomouce hýčkat, předvést jim, co umí, a nabídnout moderní knihovnické a informační služby.


Na nám. Republiky v 10:00 díky organizaci SeniorOn ovládneme živou komunikaci s přáteli.


Na pobočce Holice od 13:00 proběhne malování pomocí skleněných kuliček s Lenkou Vyhlídalovou.


Je možné mít stále energii místo únavy a vyčerpání? Vendula Přikrylová na nám. Republiky17 hodin prozradí několik tipů, jak čerpat a udržet si energii po celý den bez ohledu na věk.


Na pobočce Holice si mohou dospělí vyzkoušet paměťové hry pro dospělé a test s vlastním vyhodnocením s Lenkou Vyhlídalovou. Akce začíná od 13 hodin.


Jak vypadalo Česko na začátku covidové pandemie a jak se změnil život v ulicích povypráví a na unikátních fotografiích ukáže Ing. Petr Cizner. Začínáme na nám. Republiky v 17:00.


Od 13 hodin na pobočce Holice je připraveno výtvarné tvoření pro děti.


V rámci festivalu Bonjour Olomouc 2024 mohou na nám. Republiky od 16:00 děti navštívit kreativní dílnu.


V rámci festivalu Bonjour Olomouc 2024 představí na nám. Republiky od 17:00 František Wich audiovizuální pořad věnovaný hvězdám z frankofonního rocku, popu a folku.


Na pobočce Jungmannova od 17:00 díky nadšenému cestovateli Ing. Petrovi Kozlovi zjistíme, jak se lze dopravovat po Švýcarsku.


  • 18. 3. Deskovky

V hlavní budově na nám. Republiky přivítáme v 15 hodin mezi námi každého, kdo má chuť si zahrát stolní hry. Hry si lze půjčit domů.               


Z přírodních materiálů se bude vyrábět na nám. Republiky od 16:00.


Na pobočce Brněnská v 17:15 si popovídáme s Dagmar Langovou o tom, jak řešit překyselení organismu.


Setkání nejmladších dětí a jejich doprovodu v rámci projektu S knížkou do života. Na pobočce Neředín od 10:00 je čekají zábavné příběhy o rostlinách, společné hry a tipy na dětské knihy.


Společné čtenářské prožitky a inspirace na pobočce Holice od 10:00.


Nocování v knihovně podporující čtení a čtenářské dovednosti, spojené se soutěží a odhalující noční tajemství budov, ve kterých bydlí knihy, čeká na mladé čtenáře již tradičně na nám. Republiky a na pobočkách Brněnská a Jungmannova. Čtenáři od 9 do 12 let se mohou hlásit u svých knihovnic.


Na pobočce Jungmannova se budou od 14:00 vyrábět velikonoční dekorace.


Na nám. Republiky v 16:00 začíná workshop nejen pro dospělé. Představíme práci na 3D tiskárnách, zodpovíme dotazy a pro děti bude připravena mini dílna s 3D pery.


Na pobočce Jungmannova si můžete od 16:00 vyzkoušet pobyt v jiných dimenzích. Pro starší 12 let.


  • VÝSTAVY

Budovu na nám. Republiky oživují obrazy Jany Kučové Šemberové z ateliéru Janoko interiér.


Pobočka Brněnská zve od 14. 3. (v 17 hodin vernisáž) na výstavu děl Karolíny Čopjanové.


Na pobočce Jungmannova si nenechte ujít výstavu Květy Hartmanové o Marii Terezii, během jejíž vlády se změnila celá rakouskouherská říše.


Pobočka Holice připravila výstavu amatérských fotografií Vojtěcha Kintla s tematikou přírody.


  • SOUTĚŽE

Na nám. Republiky můžete soutěžit o knihu Františka Kotlety.


Inspirujte se symfonickou básní Vltava Bedřicha Smetany a složte krátkou báseň na motivy řeky Moravy, která protéká Olomoucí. Soutěž k dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany.

Kdy: 01. 03. 2024 00:00 - 31. 03. 2024 00:00

Kde: Hlavní budova, Pobočky knihovny

Co: pro děti, výstava, zábava, beseda, výtvarná dílna, soutěž