Týden knihoven 2023

27. ročník celostátní akce vyhlášený sekcí veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků

TÝDEN KNIHOVEN

2. – 8. října 2023

Knihovna města Olomouce pro Vás připravila ve svých půjčovnách v ústřední budově na náměstí Republiky a na pobočkách ve městě tyto akce:

úterý 3. října – registrace nových čtenářů do konce roku 2023 zdarma


Dílnička pro šikulky: Tentokrát recyklační

2. října 14–17 hodinpobočka Jungmannova – recyklační dílnička. Co všechno si budete moci vyrobit, je překvapení.


Kreativní dílna – Podzimní dekorace

3. října od 16 hodinbudova nám. Republiky – mezigenerační dílna pro malé i velké. Popusťte uzdu kreativitě a přijďte si vyrobit krásné ozdoby, které udělají radost vám, nebo vašim blízkým.

Dílna proběhne za finanční podpory Statutárního města Olomouce. Počet míst je omezen, nutná rezervace na 585 545 123 / dospele@kmol.cz.


Helena Veličková: Co (ne)dokáže astrologie

3. října od 16:30 hodinpobočka Jungmannova – vše je v pohybu, vše se vyvíjí v čase, včetně nás. Ekologie zkoumá vztah člověka a prostředí v malém, astrologie činí totéž ve velkém – v kontextu sluneční soustavy a viditelného vesmíru. To vše a mnoho dalšího se dozvíte na besedě s PhDr. Helenou Veličkovou.


Objevuj protiklady

4. října od 10 hodin na pobočce Holice proběhne setkání nejmenších v rámci projektu S knížkou do života – Bookstart. Dospělé potěší tipy na zajímavé dětské knížky.


Knihohrátky

4. října 15–16 hodin – pobočka Neředín – téma Zamotané pohádky. Čekají vás zábavné aktivity i tradiční tvoření pro děti. Akce je pro děti od 3 let a jejich doprovod.


Dílna: 3D šperky

5. října 13–17 hodinpobočka Brněnská – dílnička pro děti, při níž budou vyrábět a tvořit pomocí 3D pera. Nutná rezervace, tel.: 731 611 842 / brnenska@kmol.cz.


Richard Pachman: Tylda

5. října od 17 hodinbudova nám. Republiky – zveme vás na setkání u knihy Tylda. Kniha autorů Františka a Richarda Pachmanových (otec a syn) představuje Olomouc, Terezín, ale i další místa na Moravě, v Estonsku a v Polsku v období 30. a 40. let 20. století.


Vernisáž k výstavě Richarda Pachmana: Harmonie

5. října od 18 hodin – přijďte s námi zahájit výstavu Richarda Pachmana, která nese název Harmonie. Vernisáž se uskuteční po besedě s autorem v oddělení pro dospělé čtenáře na nám. Republiky.


3D tiskárny

6. října od 15 hodinbudova nám. Republiky – pro děti i dospělé


Po celý říjen budou také probíhat soutěže pro děti i dospělé – Strašidelný kvíz (pobočka Brněnská), Svět Astrid Lindgrenové (pobočka Holice), Pohádkový kvíz pro děti (pobočka Jungmannova), Soutěž o knihu Andrzeje Sapkowského (oddělení pro dospělé čtenáře).


VÝSTAVY

Pobočka Brněnská – Můj život je plný barev – výstava děl Pavly Mádrové, která tvoří olejem, akvarelem i smíšenými technikami.


Prostory dospělého oddělení na nám. Republiky zdobí velkoformátové obrazy umělce, Richarda Pachmana. Své olejomalby, kterým se aktivně věnuje od roku 2001, pravidelně vystavuje v ČR, v Belgii, v Holandsku a na Slovensku.


Pobočka Jungmannova – Tajemná zákoutí – Jan Čížek – snímky prostějovského fotografa vznikly při procházkách uličkami Olomouce a Prostějova a dají nám nahlédnout do zákoutí starých časů.


Pobočka Holice – Výstava prací Fotografické sekce VSMO.

Kdy: 02. 10. 2023 00:00 - 07. 10. 2023 12:00

Kde: Hlavní budova, Pobočky knihovny

Co: pro děti, výstava, zábava, beseda, výtvarná dílna, soutěž