Noc literatury 2023

20. září 2023 17:00

Další ročník oblíbeného literárního happeningu Noc literatury se uskuteční na dvou nedávno zrekonstruovaných místech – v Červeném kostele VKOL a v budově Českého rozhlasu Olomouc.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky ze soudobé evropské literatury v podání filmové a divadelní herečky Lenky Krobotové a známých rozhlasových osobností, jako je Zdeněk Junák, Dita Vojnarová, Zora Ježková a Jan Faltýnek.

V rámci zahájení, které proběhne v 17 hodin v Červeném kostele, bude do programu zařazen úryvek nizozemsko-ukrajinské autorky Lisy Weedy z knihy Aleksandra v podání básníka a spisovatele Tima Postovita.

Čtení ukázek pak začne na obou místech zároveň v 18 hodin, od 19 hodin se pak zopakuje. Na přesun budou mít návštěvníci cca 10 minut.

Celý večer pak zakončí cca od 20:30 koncert kapely Ozembóch v Baru Zahrada. Akci společně pořádají Vědecká knihovna v Olomouci, Český rozhlas Olomouc, Knihovna města Olomouce a Knihovna univerzity Palackého.

Červený kostel VKOL: Lenka Krobotová, Zdeněk Junák a Zora Ježková

Český rozhlas Olomouc: Dita Vojnarová, Jan Faltýnek.

Ideou projektu Noc literatury je představit během jednoho večera formou veřejných čtení současnou evropskou literaturu v podání známých osobností či herců. Každý rok jsou vybírány úryvky titulů, které jsou v češtině teprve čerstvě vydané nebo se na jejich vydání intenzivně pracuje.

Na organizaci se opět podílí tři olomoucké knihovny – Vědecká knihovna v Olomouci, Knihovna města Olomouce a Knihovna Univerzity Palackého, dalšími partnery projektu jsou Moravské divadlo Olomouc, FZŠ Komenium, Olodvorek, Konzervatoř Evangelické akademie a Český rozhlas Olomouc.

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

Kdy: 20. 09. 2023 17:00 - 20. 09. 2023 21:00

Kde:

Co: setkání