Březen měsíc čtenářů 2023

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje 14. ročník celostátní akce

BŘEZEN – měsíc čtenářů

Knihovna města Olomouce se připojuje k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna si bude všechny své návštěvníky celý měsíc hýčkat – rozmanité akce v ústřední budově i na pobočkách lze nalézt kromě našeho webu i na FB a Instagramu. V rámci motta Zpátky do knihoven, oceníme čtenáře, který chodil v loňském roce do knihovny nejčastěji.


Pokud rádi tvoříte, můžete si na pobočce Brněnská od 10–12, 13–18 vyrobit originální dekorace ze starých knih. Vhodné pro starší děti a tvořivé dospělé.


Na pobočce Brněnska17:15 proběhne setkání s velkým vyznavačem lidové kultury na Hané panem Františkem Gračkou na téma historie jedné z olomouckých částí. Budeme rádi, pokud doma najdete historické fotky Nové Ulice a přinesete je s sebou.


Na nám. Republiky17 hodin si můžete poslechnout zkušenosti Michaely Horákové s holotropním dýcháním či minulými životy a jejich vztahem k současnosti.


Na pobočce Jugmannova si mohou dospělí a děti od 8 let vyzkoušet práci s moderní technikou. Akce začíná od 14 hodin.


V rámci festivalu Bonjour Olomouc proběhne na nám. Republiky od 15 hodin kreativní dílna pro děti i dospělé, francouzské výtvarné techniky.


Od 17 hodin se na nám. Republiky můžete zaposlouchat do ukázek z knih francouzských spisovatelů v obou jazycích za doprovodu hudby v rámci festivalu Bonjour Olomouc.


Celostátní projekt S knížkou do života věnovaný podpoře čtenářství dětí již od narození pokračuje setkáním rodičů či prarodičů s těmi úplně malými dětmi ve středu od 10 hodin na nám. Republiky. Najdete zvířata v pralese, naučíte se básničku a poslechnete si pohádku. Rodiče se také mohou těšit na tipy na dětské knížky.


Pokud se chcete seznámit s nápady, jak udržet mozek ve formě i v pozdějším věku, zastavte se na pobočce Holice od 10 hodin. Tentokrát zaměřeno na český jazyk a literaturu.


Na nám. Republiky se díky organizaci SeniorOn sejdeme od 10 hodin nad chytrými zařízeními a technologiemi, v klidu bude vysvětlena aplikace Google Mapy/Waze, Google Počasí, Duolingo nebo Preventivka. Bude čas i na individuální dotazy.


Pobočka Holice si připravila od 13 hodin dílnu pro děti, které mají chuť si vytvořit vlastní komiks.                 


Na pobočce Jungmannova proběhne od 16:30 hodin setkání se záhadologem Milanem Zachou Kučerou o hledání pokladů v době železné opony.


Na nám. Republiky od 17 hodin si můžete přijít vyslechnout rady a tipy šumperského spisovatele Roberta Pocha, jak nepsat jen do šuplíku.


V hlavní budově na nám. Republiky přivítáme v 15 hodin mezi námi každého, kdo má chuť si zahrát stolní hry. Hry si lze půjčit domů. Rezervace na tel. 585 545 123, dospele@kmol.cz.


Na nám. Republiky se můžete od 17 hodin těšit na setkání s oblíbeným režisérem Tomášem Magnuskem a jeho hosty – veselé historky z natáčení, ale hlavně nevšední zážitek pro všechny, kdo se besedy účastní. Rezervace osobně, 585 545 123 nebo dospele@kmol.cz.


Zábavné aktivity a tvoření pro děti od 3 let na pobočce Neředín od 15 do 16 hodin.


V rámci festivalu Ekologické dny Olomouc na nám. Republiky přijde od 17 hodin pan Václav Bělohradský s myšlenkami, jak osvobodit přírodu ze zajetí v plánech korporace, které se smrtelností trávy nepočítají.


Jaká je charakteristika osobnosti přes zlozvyky, které nás provázejí životem. To se můžete dozvědět na nám. Republiky od 17 hodin. Zájemci se mohou zapojit i do tvorby Národní sbírky zlozvyků.


Nocování v knihovně podporující čtení a čtenářské dovednosti, spojené se soutěží a odhalující noční tajemství budov, ve kterých bydlí knihy, čeká na mladé čtenáře již tradičně na nám. Republiky a na pobočkách Brněnská a Jungmannova. Čtenáři od 9 do 12 let se mohou hlásit u svých knihovnic.


  • VÝSTAVY

Budovu na nám. Republiky oživují ilustrace a komiksy z knih Husité a Řemesla, které jsou vtipným zpracováním naší historie. Překvapující informace zjistí děti i dospělí.


Pobočka Brněnská zve na autorskou výstavu obrazů Evy Pačesové zachycujících přírodu kolem nás.


Pobočka Jungmannova představuje Martina Benčíka a jeho fotografie virtuálních automobilů zachycené pomocí herního fotomódu.


Na pobočce Holice se nenechte ujít výstavu grafik Lucie Skoumalové, studentky Gymnázia Čajkovského v Olomouci, s názvem „Živá planeta“.

Kdy: 01. 03. 2023 00:00 - 01. 04. 2023 11:00

Kde: Hlavní budova, Pobočky knihovny

Co: pro děti, výstava, zábava, beseda, výtvarná dílna, vzdělávání, soutěž