Týden knihoven 2017

21. ročník celostátní akce vyhlášený sekcí veřejných knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků
      
TÝDEN  KNIHOVEN
2. – 10. října 2017
 
Knihovna města Olomouce pro Vás připravila ve svých půjčovnách v ústřední budově na náměstí Republiky a na pobočkách ve městě tyto akce:

 • úterý 3. října – registrace nových čtenářů do konce roku 2017 zdarma
 • Čistá mysl 
  Jak se starat o svoji mysl a čeho se ve svém životě vyvarovat, o vlivu technologií, stravy a stresu na naši paměť si popovídáme s členem České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Mgr. Martinem Králem v pondělí 2. října 2017 v 16 hodin v budově na náměstí Republiky
 • Knihovnický dýchánek
  Každé první úterý v měsíci (tentokrát 3. října 2017) v 10 hodin dáváme příležitost našim čtenářům v klidu posedět a probrat co je zajímá, od knih přes vaření, zahradničení, cestování až třeba po astrologii nebo chov domácích mazlíčků. A to vše na pobočce Brněnská - v zajímavém prostředí kubistické vily Františky Lipčíkové. 
 • Co umí vodicí pes?
  Aportování, odložení a přivolání, vyhledávání a nejen to vám ukáže pejsek Chopper na pobočce Brněnská v úterý 3. října 2017 ve 14 hodin. Jeho nevidomá panička se podělí o své zážitky a prozradí, jak vhodně nabídnout pomoc nevidomému člověku.
 • Na mámině kole napříč Balkánem 
  Se šumperským cyklocestovatelem Radomírem Čížkem se potkáme úterý 3. října 2017 v 17 hodin v budově na náměstí Republiky. Vyprávět bude o svém putování z Athén do Budapešti (1 700 km), o přírodních krásách regionu, o životě místních obyvatel, o tom, jak se zbavil některých předsudků, a hlavně přiblíží, jaké slasti a strasti přináší život dobrodruha na kole.
 • Historie Nové Ulice s Milanem Tichákem 
  Knihovnická židle pro hosta bude v úterý 3. října 2017 v 17 hodin připravena na pobočce Brněnská pro historika Milana Ticháka, který všem posluchačům svým poutavým vyprávěním přiblíží historii i současnost jedné z městských částí města Olomouce – Nové ulice.    
 • Pohádkový zvoneček
  Další setkání dětí i dospělých, kteří mají rádi slovenský jazyk, proběhne v oddělení pro děti a mládež na náměstí Republiky ve středu 4. října 2017 v 14:30 hodin. Na pohádkové odpoledne, kdy se budou číst česky a slovensky pohádky, učit slovenská slova a luštit hádanky se těší mimo knihovnic i naši slovenští přátelé.
 • Cesta kolem světa: Mongolsko 
  Centrum na podporu integrace cizinců pro Olomoucký kraj ve spolupráci s Knihovnou města Olomouce připravilo vzdělávací cestopisnou besedu Cesta kolem světa: Mongolsko dne 5. října v 16:30 hodin na pobočce Jungmannova. Beseda vedená rodilou mluvčí Vás zavede až do daleké Asie a přiblíží Vám tuto zemi, její obyvatele i kulturu. Součástí bude PC prezentace s množstvím fotografií, zachycujících život v Mongolsku, přírodní podmínky i místní kulturu. Přednášející také zmíní svůj vztah k České republice a bude odpovídat na otázky týkající se interkulturních rozdílů mezi ČR a Mongolskem. 
 • Jiřina Hauková
  Další setkání s literaturou proběhne ve spolupráci s neziskovou společností EuForAll ve čtvrtek 5. října 2017 v 15:30 hodin v budově na náměstí Republiky. Skrze knihu vzpomínek básnířky, překladatelky a členky Skupiny 42 Jiřiny Haukové Záblesky života budeme nazírat její literární působení, které pronikalo do všech třech publikačních okruhů: oficiálního, samizdatového i exilového.
 • Kreativní dílna pro dospělé
  3D fantasy záložky z barevných papírů si mohou vyrobit všichni bez rozdílu věku, kteří přijdou do oddělení pro dospělé čtenáře na náměstí Republiky ve čtvrtek 5. října 2017 od 15 do 17:30 hodin.
 • Výstavy
 • Nejen moravské Toskánsko  
  Výstavu fotografií Ladislava Kucharského si můžete prohlédnout v prostorách hlavní budovy knihovny na náměstí Republiky. Dominantním oborem jeho tvorby je krajina, zejména zamilované moravské Slovácko, často nazývané jako „moravské Toskánsko“. Krajina poskytující kouzelná zákoutí, posetá malými sakrálními stavbami, je vděčným fotografickým objektem. 
 • 42 očí
  S kresbami fantaskních zvířat mladé studentky Slovanského gymnázia v Olomouci Katky Ritterové se potkáte ve foyeru pobočky Brněnská v září a říjnu 2017
 • Krása papírových památek
  Pobočka Jungmannova zve všechny příznivce papírových modelů hradů, zámků a staveb na výstavu prací Jiřího Struže, který se této zálibě věnuje téměř půlstoletí. Výstava potrvá do konce října 2017.
Datum akce: 
Od Pondělí, 2. Říjen 2017 (celodenní) do Sobota, 7. Říjen 2017 (celodenní) .